flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Голова Верховного Суду України зустрівся з Державним секретарем Федерального міністерства юстиції і захисту прав споживачів ФРН

04 квітня 2014, 12:13

 Ярослав Романюк та пані Штефані Губіг обговорили тематику й формат подальшої співпраці судових систем України та Федеративної Республіки Німеччина, визначилися з пріоритетними шляхами її реалізації.

У зустрічі також взяли участь судді Верховного Суду України Інна Берднік, Тетяна Гошовська, Микола Гусак, Наталія Лященко, керівник реферату міжнародного правового співробітництва та діалогу щодо правової держави у Федеральному міністерстві юстиції й захисту прав споживачів Іво Тімрод, директор Німецького фонду міжнародного правового співробітництва Дірк Міро, консул Посольства ФРН в Україні Курт-Георг Штьокль-Штілльфрід, юридичний радник Німецького фонду міжнародного правового співробітництва Геннадій Рижков, начальник відділу міжнародного співробітництва Верховного Суду України Ліна Губар, керівник прес-служби Верховного Суду України Людмила Момот.

У своїй розмові сторони торкнулися актуальних питань діяльності судової системи України у сучасних умовах. Ішлося про застосування процедури люстрації представників державної влади і, зокрема, суддів. Нині, зазначив Голова Верховного Суду України, на цьому наполягає українське суспільство. Але й для Європи така процедура не нова, зауважив Ярослав Романюк, і найбільш ефективно провели її в Республіці Польща та у Федеративній Республіці Німеччина. Користуючись нагодою, Голова Верховного Суду попросив високих представників німецької юстиції поділитися досвідом проведення такої процедури. Адже головною засторогою, на переконання Ярослава Романюка, має стати розуміння суспільством того, що здійснення запропонованих заходів у неправовий спосіб може завдати шкоди незалежності судової влади.

Штефані Губіг підкреслила, що люстраційні процедури в Німеччині передбачали, насамперед, чітке забезпечення прав людини і, зокрема, право кожного оскаржити озвучені щодо нього звинувачення. Оскільки Україна бачить себе рівноправним членом Європейського Союзу, то цілком логічно, наголосила Штефані Губіг, щоб молода демократична держава в усіх своїх законодавчих ініціативах дотримувалася європейських стандартів. Це стосується, зокрема, і запропонованої процедури люстрації.

Сторони обговорили також шляхи зменшення навантаження на суди і суддів, що є актуальним для обох країн. Одним із таких шляхів у Федеративній Республіці Німеччина є успішне запровадження позасудових процедур розгляду спорів, зокрема, медіації, і Штефані Губіг охоче поділилася з українськими суддями позитивними напрацюваннями. Пані Губіг повідомила також, що у 2013 році відповідно до законодавчих змін у ФРН Федеративному Верховному Суду Німеччини було надано повноваження самостійного визначення допуску справ до перегляду ним, що, на думку міжнародних експертів, має відбутися й в Україні.

У свою чергу директор Німецького фонду міжнародного правового співробітництва Дірк Міро зауважив, що й німецькі експерти завжди цікавляться українським досвідом, тож багаторічне плідне співробітництво має розвиватися й надалі. Присутні на зустрічі судді Верховного Суду України подякували Дірку Міро, а в його особі – уряду ФРН та Фонду за організацію робочих поїздок до Федеративної Республіки Німеччина. Українські судді мали можливість ознайомитися з судовим процесом у Німеччині, побувати на судових засіданнях, провести фахові дискусії зі своїми колегами, обговорити шляхи забезпечення єдності судової практики, що є важливим для судових систем обох країн.

На завершення зустрічі її учасники висловилися за продовження співпраці Німецького фонду міжнародного правового співробітництва й Верховного Суду України у напрямі реформування судової системи України, залучення апробованих у ФРН механізмів удосконалення судового процесу, вивчення європейського права з метою наближення до його норм і українського права.