Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Круглий стіл з такої проблематики відбувся у рамках проекту Ради Європи «Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні» за участі представників виконавчої влади та громадянського суспільства, суддів, міжнародних експертів.
Учасники круглого столу обговорили значення Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні», його відповідність європейським стандартам, а також питання реформування української системи дисциплінарної відповідальності суддів.
За дорученням Голови Верховного Суду України у роботі круглого столу взяла участь і виступила з вітальним словом суддя Верховного Суду Лілія Григор’єва.
Верховний Суд України неодноразово висловлював свою позицію з приводу зазначених актуальних проблем. Ще у процесі підготовки проекту Закону «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» судді Верховного Суду України, підтримуючи необхідність проведення системних і глибинних реформ у державі в цілому, і у судовій системі зокрема, наполягали на дотриманні принципів відкритості й прозорості у діяльності державних органів з урахуванням міжнародних стандартів, норм законодавства та загальноприйнятних морально-етичних цінностей суспільства, зазначила Лілія Григор’єва.
Зконсолідованими зусиллями міжнародної спільноти, Верховного Суду України, провідних правників-науковців вдалося уникнути в законі відверто популістських та незаконних положень, які не відповідали міжнародним стандартам та принципам незалежності судової влади, констатувала суддя Верховного Суду України.
Вона принагідно поінформувала, що, виконуючи Закон, Пленум Суду обрав до складу Тимчасової спеціальної комісії 5 членів - авторитетних суддів Верховного Суду України у відставці.
Судді Верховного Суду сподіваються, зауважила Лілія Григор’єва, що Тимчасова спеціальна комісія найближчим часом запрацює. Це дасть можливість уникнути випадків блокування приміщень судів під час проведення зборів суддів чи судових засідань, пошкодження майна судових установ, здійснення психологічного, а іноді і фізичного тиску на суддів, що спостерігалося останнім часом. Такі випадки є неприпустимими, оскільки вони закладають небезпечні прецеденти механізмів неконституційного впливу на правосуддя, зводять нанівець принцип незалежності судової влади, зазначила доповідач.
Щодо реформування системи дисциплінарної відповідальності суддів, то Верховний Суд України у своїх пропозиціях, зокрема і щодо змін до Конституції України, наголошував на недоцільності одночасного існування двох органів, компетенція яких є подібною: Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. У окремих випадках, підкреслила Лілія Григор’єва, існування двох органів, які вирішують питання дисциплінарної відповідальності суддів, породжує різні підходи до такої відповідальності. Переглянути повноваження і склад ВРЮ та можливість приєднання до неї ВККСУ запропонували Венеціанська комісія і Комітет міністрів Ради Європи.
У свою чергу Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Олександр Волков проти України» проаналізував іще один аспект дисциплінарної відповідальності суддів - правову природу підстави звільнення судді з посади за порушення присяги. Судді Верховного Суду вважають, що цю підставу необхідно конкретизувати, аби було чітке розуміння, які саме дії судді є порушенням присяги.
На думку Лілії Григор’євої, необхідно врахувати міжнародний досвід і щодо розширення спектру дисциплінарних стягнень (на сьогодні - це догана і звільнення). Адже дисциплінарні проступки є різними за своїм характером, суттю та наслідками.
Від Верховного Суду у роботі круглого столу також взяли участь суддя Судової палати у господарських справах Тетяна Жайворонок та начальник відділу міжнародного співробітництва Ліна Губар.
Під час засідань круглого столу відбулася плідна дискусія з порушених питань, учасники зібрання висловилися за координацію зусиль у розбудові незалежної судової системи України.