flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У Верховному Суді України відбулася зустріч із делегацією Ради Європи

02 липня 2014, 10:15

На зустрічі обговорено питання щодо застосування Кримінального процесуального кодексу України.

У зустрічі взяли участь судді Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України Леонід Глос, Галина Канигіна, Марина Кліменко, Богдан Пошва.

Делегацію Ради Європи представляли баристер палати Монктон Чеймберс, екс-голова наукового комітету Агентства основоположних прав людини ЄС (Сполучене Королівство) Джеремі МакБрайд, юридичний експерт Данського Гельсінського Комітету з прав людини, колишній начальник поліції, прокурор і службовець високого рангу Служби Безпеки Данії Мікаел Лінгбо та менеджер Проекту «Підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні» Кетеван Цхомелідзе.

Судді Верховного Суду поінформували членів делегації Ради Європи про повноваження Верховного Суду України відповідно до прийнятого у 2010 році Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Виходячи з його положень, прямого доступу громадян до найвищого судового органу країни наразі немає. Дозвіл на перегляд Верховним Судом України рішень касаційних інстанцій дають самі вищі спеціалізовані суди, які й постановляли оскаржувані рішення.

Таким чином, констатували судді Верховного Суду, із п’ятисот поданих у 2013 році заяв на перегляд Судовою палатою у кримінальних справах Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ допустив до Верховного Суду лише 56. Тобто 90% кримінальних справ, які би могла розглянути найвища судова інстанція України, залишаються поза її увагою. Відповідно, Верховний Суд України, на який чинною Конституцією покладено надзвичайно важливе для усіх держав завдання – забезпечення єдності судової практики, може висловити правову позицію щодо правильності застосування норм матеріального права лише у 10% справ. При цьому може змінити рішення тільки касаційного суду, але не може втрутитися в рішення суду першої чи апеляційної інстанцій. Красномовним є і той факт, що, приміром, у 2012 році Верховний Суд України скасував 85% рішень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, що надійшли до Верховного Суду, як неправильні і повернув справи на новий касаційний розгляд.

Тому, наголосили судді Верховного Суду, необхідність законодавчих змін у сфері повноважень найвищої судової установи держави, про що неодноразово заявляв Верховний Суд, є очевидною й нагальною. Зокрема, громадяни повинні мати хоча б право оскаржити відмову Вищого спеціалізованого суду про допуск справи до Верховного Суду України. Інакше потік справ з України до Європейського суду з прав людини постійно зростатиме, а вже й наразі ця висока судова інституція б’є тривогу з приводу значної кількості справ саме від українських громадян.

Представники Ради Європи, подякувавши за детальну інформацію, висловилися за посилення співпраці міжнародних експертів із представниками судової системи України, зокрема, й суддями Верховного Суду, з метою спільного напрацювання пропозицій щодо необхідних змін до українського законодавства у сфері правосуддя.

У зустрічі також взяли участь керівник прес-служби Верховного Суду України Людмила Момот та заступник начальника відділу міжнародного співробітництва Оксана Гунько.

Переклад забезпечувала Ніна Ларічкіна.