Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Відповідно до Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» 27 лютого 2015 року набули чинності зміни до Закону України «Про Вищу раду юстиції», якими визначено, зокрема, і нову процедуру добору кандидатів для призначення членами Вищої ради юстиції.
Згідно із документом, призначення складу Вищої ради юстиції (далі – ВРЮ) відбуватиметься на основі принципів верховенства права, гласності, публічності та політичної нейтральності. В законі визначено особливі вимоги до кандидатів до складу ВРЮ (крім тих, хто входить до складу за посадою), який формуватиметься віднині виключно зі складу досвідчених суддів та правників. На посаду може претендувати громадянин України, не молодший 35 років, який проживає в Україні не менш як десять останніх років, володіє державною мовою, має вищу юридичну освіту та стаж роботи в галузі права не менше п’ятнадцяти років, є визнаним фахівцем у галузі права та має бездоганну професійну репутацію.
Судді призначатимуться з числа обраних безстроково, які мають не менше п’ятнадцяти років стажу роботи суддею, або суддів у відставці.
Закон забороняє перебувати у складі Вищої ради юстиції політикам, суддям, які обіймають адміністративні посади в судах, колишнім членам ВРЮ та ВККСУ. Запроваджено й інші обмеження.
Термін перебування на посаді члена ВРЮ скорочено з шести до чотирьох років (без права переобрання), а строк перебування на посаді Голови та заступника Голови ВРЮ обмежений двома роками. Уперше всі члени ВРЮ працюватимуть на постійній основі.
Відповідно до Закону всі охочі стати членами ВРЮ зможуть за власною ініціативою подати відповідні документи до секретаріату установи. З переліком кандидатів до складу ВРЮ та поданими ними документами можна буде знайомитися на офіційному веб-сайті ВРЮ. По завершенню прийому документів перелік кандидатів – суддів та суддів у відставці та перелік кандидатів, які не є суддями або суддями у відставці, буде оприлюднено у газеті «Голос України».
Звертаємо увагу: згідно із Законом протягом 60 днів в Україні мають відбутися з’їзд адвокатів України, з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ, всеукраїнська конференція працівників прокуратури. Голосування проводиметься виключно за кандидатів на призначення членами Вищої ради юстиції, які подали документи у порядку, встановленому законом.
Крім того, відбудуться призначення членів ВРЮ Президентом України та Верховною Радою України. Глава держави призначатиме членів ВРЮ на підставі результатів відкритого конкурсу, положення про проведення якого затверджується Президентом України. Про початок конкурсу і можливість подання кандидатами документів, необхідних для участі в конкурсі, буде оголошено на веб-сайті офіційного Інтернет-представництва Президента України не пізніше ніж за сорок п’ять днів до дня проведення конкурсу.
Призначення членів ВРЮ Верховною Радою України відбудеться в порядку, встановленому Регламентом Верховної Ради України.
Призначені члени ВРЮ складатимуть присягу члена ВРЮ перед суб’єктами формування складу.
Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд»повноваження членів Вищої ради юстиції, раніше призначених Президентом України, з’їздом адвокатів України, з’їздом представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ, всеукраїнською конференцією працівників прокуратури, припинено. Ця вимога не розповсюджується на призначених до складу ВРЮ представників від з’їзду суддів України, але вони працюватимуть уже з урахуванням змін – 4 роки.
«Для забезпечення процедури призначення членів Вищої ради юстиції у секретаріаті ВРЮ визначено працівників, які здійснюватимуть прийом документів від кандидатів до складу ВРЮ, забезпечуватимуть невідкладне їх оприлюднення та виконуватимуть інші приписи закону. Звертаємо увагу, що прийом документів від кандидатів у члени ВРЮ розпочнеться наступного дня після оприлюднення на офіційному веб-сайті ВРЮ оголошень суб’єктів формування про проведення з’їздів та конференції, – повідомила керівник секретаріату Вищої ради юстиції Ольга Булка. – Закон, що набув сьогодні чинності, вносить суттєві зміни в роботу секретаріату Вищої ради юстиції, наразі нами визначено план заходів із впровадження Закону та проводиться необхідна організаційна робота для забезпечення діяльності нового складу ВРЮ на постійній основі».
Довідково: Вища рада юстиції є колегіальним, постійно діючим незалежним органом, відповідальним за формування незалежного високопрофесійного суддівського корпусу, здатного кваліфіковано, сумлінно та неупереджено здійснювати правосуддя на професійній основі, а також за прийняття рішень стосовно порушень суддями і прокурорами вимог щодо несумісності та у межах своєї компетенції про їх дисциплінарну відповідальність.
Відповідно до Конституції України Вища рада юстиції складається з двадцяти членів.
Верховна Рада України, Президент України, з'їзд суддів України, з’їзд адвокатів України, з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ призначають до Вищої ради юстиції по три члени, всеукраїнська конференція працівників прокуратури – двох членів Вищої ради юстиції.
До складу Вищої ради юстиції входять за посадою Голова Верховного Суду України, Міністр юстиції України, Генеральний прокурор України.
Наразі до складу ВРЮ входять за посадою (призначені та склали присягу): Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк, Міністр юстиції України Павло Петренко.
Після складення присяги набудуть повноважень члена ВРЮ: Генеральний прокурор України, члени ВРЮ, призначені XII позачерговим з’їздом суддів України від 25-26 вересня 2014 року: суддя Вищого господарського суду України Наталя Волковицька, суддя Вищого адміністративного суду України Олексій Муравйов, суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Алла Олійник.
Решту членів ВРЮ буде призначено суб’єктами формування складу ВРЮ протягом 60 днів. Для початку роботи ВРЮ необхідно набуття повноважень 14 членами Вищої ради юстиції.