flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суддя Верховного Суду України взяла участь у сесії робочої групи «Незалежні судові системи»

12 грудня 2013, 09:42

На запрошення Генерального директорату Ради Європи (РЄ) з прав людини і дотримання верховенства права суддя Верховного Суду України член Ради суддів України Галина Канигіна взяла участь в одноденній сесії робочої групи «Незалежні судові системи», на якій ішлося про забезпечення незалежності судової влади та посилення відповідальності суддів.

Захід відбувся 4 грудня 2013 року в рамках Об'єднаної програми між Європейським Союзом та Радою Європи «Посилення судової реформи в країнах Східного партнерства". Метою Програми є поширення стандартів Ради Європи та Європейського Союзу в питаннях незалежності, професіоналізму та ефективності судової системи країн – бенефіціарів.

Темою обговорень на нинішній сесії стали зміни, які відбулися протягом останнього року в національному законодавстві країн – учасниць для зміцнення незалежності судової системи та судової етики, а також дисциплінарної відповідальності суддів у світлі відповідних європейських стандартів.

У вітальному слові голова департаменту з питань правосуддя та правового співробітництва Ради Європи Ханне Юнкер відзначила суттєве поліпшення законодавства у ряді країн, спрямоване на забезпечення незалежності судової влади та висловила впевненість щодо можливості його подальшого удосконалення. Пані Юнкер підкреслила, що судам потрібно давати можливість самим вирішувати питання внутрішнього життя, зокрема, фінансування, щоб уникнути впливу інших влад.

 

В обговоренні тем «Самоврядування й незалежність судової влади» та «Етичні норми і їх співвідношення з дисциплінарною відповідальністю» взяли участь експерт Ради Європи Картен Манке і президент Консультативної Ради європейських суддів Герхард Райсснер.

У своєму виступі К. Манке наголосив, що основним завданням органів суддівського самоврядування є забезпечення гарантії незалежності судової системи й суддів, адже раніше таким гарантом був тільки президент держави. Вимоги до органів суддівського самоврядування напрацьовано у відповідних європейських документах. Водночас пан Манке підкреслив, що в національних законодавчих актах країн – учасниць є певні недоліки, викликані різним розумінням, що таке суддівське самоврядування та незалежність його органів, діяльність яких відіграє важливу роль у забезпеченні незалежності судової влади. В Україні, на думку Картена Мартена, розуміння суддівського самоврядування є технічним.

Важливо пам’ятати, наголосив експерт Ради Європи, що незалежність судової влади має бути багатофункціональною, зокрема, бюджетною й інституціональною, адже така незалежність є одним із основних принципів функціонування судової системи.

Під час обговорення питання щодо етичних норм та їх співвідношення з дисциплінарною відповідальністю експерти Ради Європи зазначили, що поведінка суддів має відповідати етичним нормам, однак ці норми потрібно відмежовувати від дисциплінарних і їх порушення не завжди повинні передбачати дисциплінарну відповідальність.

Учасники робочої групи обговорили також питання кар’єрного росту суддів, процедури притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності.