Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
10 лютого 2014 року у Верховному Суді України відбулася зустріч керівників вищих судових установ України з Комісаром Ради Європи з прав людини Нільсом Муйжніексом та Головою Офісу Ради Європи в Україні Владіміром Рістовскі. У заході взяли участь Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк, Голова Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Андрій Солодков, Голова Вищого адміністративного суду України Ігор Темкіжев, виконуючий обов’язки Голови Вищого господарського суду України Артур Ємельянов та радник Офісу Комісара Олена Пецун.
Нільс Муйжніекс, інформуючи про мету свого візиту до України, звернув увагу на нещодавно прийняту Парламентською асамблеєю Ради Європи резолюцію щодо функціонування демократичних інституцій в Україні, а також висловив стурбованість у зв’язку із загостренням політичної ситуації в Україні. Саме ознайомлення із нинішньою ситуацією в Україні, зокрема у сфері захисту прав людини, і стало метою візиту делегації Ради Європи. За словами пана Муйжніекса, занепокоєння РЄ викликає значна кількість скарг, що надходить від громадян України до Європейського суду з прав людини. Більшість таких заяв стосується перевищення розумних строків розгляду судами України різних категорій справ, а також невиконання рішень національних судів. Хоча багато проблемних питань у сфері захисту прав людини, підкреслив Комісар РЄ, Україні вдалося вирішити після внесення відповідних законодавчих змін, зокрема прийняття нового Кримінального процесуального кодексу України. Представники делегації РЄ висловили переконання, що робота у цьому напрямі має тривати. Тож для них важливо було почути думку керівників судових установ України щодо удосконалення механізмів забезпечення захисту прав людини.
Вітаючи високоповажних гостей, Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк запевнив їх у готовності до конструктивного діалогу, а саме з питань розвитку принципів та практики європейського права. Адже в умовах реформування національної судово-правової системи, наголосив Ярослав Романюк, дуже важливий досвід інших країн. На його думку, актуальним питанням є запровадження в Україні медіації як однієї з процедур досудового вирішення спорів. «На даний час вивчається досвід різних країн, які вже запровадили цю процедуру, з тим, аби вибрати найбільш прийнятну форму для застосування в Україні», – зазначив Голова ВСУ. Він запевнив представників РЄ, що одним із пріоритетних завдань національної судової системи є популяризація підходів Європейського суду з прав людини у реалізації положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. При цьому, зауважив Ярослав Романюк, багато норм вітчизняного законодавства, що стосуються забезпечення прав людини, уже приведено у відповідність до європейських стандартів. Новим Кримінальним процесуальним кодексом запроваджено надійний механізм правового захисту та допомоги.
Про позитивні результати реалізації новел Кодексу поінформував Голова ВССУ Андрій Солодков. За його словами, введення нового інституту у кримінальному провадженні – укладення угод – надає більше можливостей для ефективного захисту прав учасників кримінального судочинства. Крім того, завдяки застосуванню судами таких запобіжних заходів, як домашній арешт і грошова застава, значно зменшилася кількість осіб, які утримуються під вартою. «На сьогоднішній день у СІЗО України не залишилося жодної людини, яку за вчинення економічних злочинів було взято під варту», – зауважив Голова ВССУ. Також останнім часом збільшилася кількість виправдувальних вироків. Тобто після набрання чинності новим КПК спостерігається тенденція до гуманізації сфери кримінальної юстиції, підсумував Голова ВССУ.
У свою чергу Голова Вищого адміністративного суду України Ігор Темкіжев розповів про застосування адміністративними судами України відповідної практики Європейського суду з прав людини.
Експерти Ради Європи відзначили важливість запроваджених змін і висловили готовність й надалі надавати підтримку у процесі реформування українського законодавства.