Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
31 січня 2014 року в приміщенні апеляційного суду Кіровоградської області відбувся навчальний семінар на тему “Заходи забезпечення кримінального провадження і підстави їх застосування” за підтримки Національної школи суддів України. Присутніми були голова апеляційного суду Кіровоградської області Володимир Мельник, його заступники Віктор Онуфрієв та Микола Пищида, секретар і судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Кіровоградської області Сергій Деревінський, директор Дніпропетровського регіонального відділення Національної школи суддів України Алла Баштанник, судді судової палати у кримінальних справах апеляційного суду, слідчі судді місцевих загальних судів Кіровоградського регіону.
Голова апеляційного суду Кіровоградської області Володимир Мельник відкрив перший із навчальних семінарів за участі Національної школи суддів України. При цьому повідомив, що семінар проведено згідно із планом роботи апеляційного суду Кіровоградської області на 2014 рік та погодженою програмою проведення тематичних семінарів Національної школи суддів України. Також зазначив, що метою проведення семінару є підвищення кваліфікації слідчих суддів місцевих загальних суддів. Зауважив, що заходи забезпечення кримінального провадження це передбачені КПК України заходи процесуального примусу, що передбачають втручання в приватне життя та спілкування особи. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням. А тому, слідчі судді при розгляді клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження повинні чітко дотримуватись положень КПК України.
Директор Дніпропетровського регіонального відділення Національної школи суддів України Алла Баштанник подякувала Володимира Мельника за запрошення до участі у серії таких семінарів і пообіцяла надавати допомогу у проведенні таких навчань.
Заступник голови апеляційного суду Кіровоградської області Віктор Онуфрієв виступив із доповіддю щодо практики розгляду слідчими суддями місцевих загальних судів Кіровоградської області клопотань про надання тимчасового доступу до речей і документів. Як зазначив Віктор Онуфрієв, суди в основному правильно застосовують положення глави 15 розділу ІІ Кримінального процесуального кодексу України при розгляді клопотань про надання тимчасового доступу до речей і документів станом на 01.01.2014 року. Разом із тим мають місце непоодинокі випадки, коли ігнорування вимог кримінального процесуального закону мало наслідком зловживання з боку сторони кримінального провадження, якій надано тимчасовий доступ.
Крім цього, встановлено випадки, коли необґрунтовано надавався тимчасовий доступ до документів, які відповідно до ст. 162 КПК, містять охоронювану законом таємницю, при цьому з ухвал взагалі не вбачалось оцінки доводів сторони кримінального провадження, які б свідчили про неможливість іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів. Також він звернув увагу слухачів семінару на проблему неправильного розуміння слідчими суддями змісту п. 10 ч. 1 ст. 309 КПК щодо обставин, які зумовлюють виникнення права на оскарження ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів
Секретар судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Кіровоградської області Сергій Деревінський підвів підсумки проведеного узагальнення судової практики розгляду місцевими загальними судами Кіровоградської області клопотань слідчих, прокурорів про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії для забезпечення розслідування під час кримінального провадження у 2013 році. Зокрема, Сергій Деревінський зазначив, що вивчення судової практики показало, що суди правильно застосовують чинне кримінальне процесуальне законодавство. Проте виявлено неоднозначне розуміння слідчими суддями положень КПК, мають місце факти, коли слідчі судді ототожнюють ревізію з заходами забезпеченнями кримінального провадження.
Поряд з цим, зазначив суддя Сергій Деревінський, слід звернути увагу на недоліки при підготовці клопотань про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії, щодо обґрунтування підстав для її проведення. Також, не всі слідчі дотримуються вимог п. 4 ч. 2 ст. 40 КПК щодо призначення в кримінальному провадженні ревізії, а відразу звертаються до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії.
Правові підстави та порядок надання тимчасового доступу до речей і документів, а також проблеми застосування норм глави 15 КПК України розкрив у своїй доповіді суддя апеляційного суду Кіровоградської області Руслан Бондарчук. Також у своєму виступі окрему увагу приділив проблемам застосування норм глави 16 КПК України (тимчасове вилучення майна) і глави 17 КПК України (арешт майна) при вирішенні питання про позбавлення або обмеження особи права власності в рамках забезпечення кримінального провадження.
Суддя апеляційного суду Кіровоградської області Володимир Гончар звернув увагу слухачів на норми глави 14 КПК України, що передбачає вирішення питання про відсторонення від посади. Зокрема він пояснив, що відсторонення від посади здійснюється з метою:
- припинення кримінального правопорушення;
- припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного/обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження (наприклад, притягнути до дисциплінарної відповідальності свідка, який є підлеглим обвинуваченого/підозрюваного) або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
З приводу тимчасового обмеження у користуванні спеціальним правом заслухали суддю апеляційного суду Кіровоградської області Дем'яна Іванова. Крім того, була розглянута проблематика застосування норм КПК України, що закріплюють правові підстави та порядок надання дозволу на обшук житла чи іншого володіння особи.
По закінченню семінару директор Дніпропетровського регіонального відділення Національної школи суддів України Алла Баштанник ще раз подякувала голові апеляційного суду Володимиру Мельнику за запрошення до участі в тематичному семінарі, всіх присутніх за участь у заході. Підвівши підсумки проведеного заходу, Алла Баштанник вручила учасникам Сертифікати Національної школи суддів України.