flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

20 лютого 2014 року в апеляційному суді Кіровоградської області відбулися збори суддів та працівників апарату щодо підведення підсумків роботи у 2013 році.

25 лютого 2014, 10:36

 На черговому засіданні зборів суддів підведено підсумки роботи апеляційного суду Кіровоградської області у 2013 році

26 лютого 2014, 09:40

  

20 лютого 2014 року в апеляційному суді Кіровоградської області відбулися збори суддів та працівників апарату

щодо підведення підсумків роботи у 2013 році.

 

 На початку зборів голова апеляційного суду Володимир Мельник повідомив, що  20 лютого 2014 року оголошено днем жалоби та попросив вшанувати хвилиною мовчання пам’ять загиблих під час сутичок, які мали місце в м. Києві.

 

Відповідно до порядку денного із звітами про стан здійснення правосуддя  в апеляційному суді Кіровоградської області  у 2013 році, про діяльність судових палат у цивільних та у кримінальних справах, а також про підведення підсумків роботи апарату суду виступили голова апеляційного суду Володимир Мельник, заступники голови суду Віктор Онурфієв, Микола Пищида, секретарі судових палат Сергій Деревінський, Валентина Бубличенко та керівник апарату Тетяна Карауш.

 

Голова апеляційного суду Володимир Мельник прозвітував перед колегами відносно результатів роботи апеляційного суду Кіровоградської області в 2013 році, відмітивши ряд позитивних зрушень у роботі суду, таких як покращення якості розгляду справ, зменшення кількості скасованих судових рішень, посилення роботи по узагальненню судової практики та надання методичної допомоги судам першої інстанції, позитивний досвід впровадження системи відеоконференцзв’язку, значне скорочення строків розгляду справ.

 

Володимир Мельник звернув увагу суддів на важливі рішення, прийняті на черговому ХІ з’їзд суддів України, які відповідно до ч. 3 ст. 123 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» є обов'язковими для всіх органів суддівського самоврядування та всіх суддів. На виконання цих директив, рішенням ради суддів України №22 від 24.05.2013 р. було затверджено основні напрямки діяльності судової влади у 2013 р. - підвищення рівня довіри до правосуддя; підвищення рівня правових знань громадян України про судові процедури, функціонування судової системи та порядок захисту своїх прав і охоронюваних законом інтересів; підвищення якості правосуддя; зміцнення авторитету судової влади України; забезпечення однакового застосування судами законодавства; формування бюджету судової влади України; розроблення проектів законів, спрямованих на вдосконалення засад функціонування та забезпечення незалежності судової влади України.

 

Відповідно до стратегічного плану розвитку судової влади України на 2013-2015 роки, затвердженого у грудні 2012 р. спільно Радою суддів України та Державною судовою адміністрацією України, завданням подальшого розвитку правосуддя є реальне утвердження верховенства права у суспільстві і забезпечення кожній людині  права на справедливий судовий розгляд у незалежному та неупередженому суді.

 

Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України №7 від  01.03.2013 р.    «Про підсумки роботи судів цивільної і кримінальної юрисдикції у 2012 році та завдання на 2013 рік» було визначено основні напрямки роботи місцевих та апеляційний загальних судів, спрямовані на забезпечення доступності правосуддя, справедливої судової процедури, незалежності, безсторонності та професіоналізму суддів, ефективності судового захисту. 

 

З метою реалізації визначених законом повноважень, а також виконання завдань органів суддівського самоврядування з питань організації діяльності загальних судів України, головою апеляційного суду Кіровоградської області, його заступниками та секретарями судових палат з розгляду цивільних і кримінальних справ, у звітному періоді започатковано та проведено низку організаційних заходів. 

 

В 2013 році головою апеляційного суду було скликано та проведено 11 зборів суддів апеляційного суду, за результатами засідань яких прийнято 22 рішення з питань організації діяльності суду, в тому числі і визначення спеціалізації суддів з розгляду окремих категорій справ, а також щодо персонального складу судових палат у цивільних і кримінальних справах.

 

Відповідно до Плану роботи, в апеляційному суді щопонеділка проводилися оперативні наради за участі суддів судової палати у цивільних справах та судової палати у кримінальних справах. На зборах суддів та оперативних нарадах були обговорені та доведені до відома суддів висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих у  2013 р. за результатами розгляду заяв у порядку глави 33 КПК України та глави 3 ЦПК України про перегляд судових рішень; узагальнення судової практики Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ про застосування матеріального і процесуального закону по окремим категоріям справ; прийняті у 2013 р. Пленумом Вищого спеціалізованого суду постанови за результатами узагальнення судової практики, якими надані роз'яснення рекомендаційного характеру з питань застосування спеціалізованими судами законодавства при вирішенні справ відповідної судової юрисдикції; інформація Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ про стан правосуддя у судах загальної юрисдикції та практика вирішення окремих категорій справ; інформаційні листи Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ з питань застосування норм чинного законодавства; підстави скасування та зміни судом касаційної інстанції судових рішень, ухвалених судами першої інстанції та апеляційним судом у 2013 р.; аналіз причин тривалого знаходження справ понад один рік у провадженні суддів апеляційного суду у минулому році; підстави скасування та зміни апеляційним судом Кіровоградської області судових рішень, ухвалених судами першої інстанції регіону; узагальнення судової практики по окремим категоріям справ, які були проведенні суддями апеляційного суду Кіровоградської області; дотримання суддями етичних норм як у поведінці під час здійснення правосуддя, так і в позасудовій поведінці.

 

У 2013 році апеляційним  судом Кіровоградської області посилено роботу у напрямку проведення узагальнень судової практики по окремим категоріям справ. У порівнянні з 2012 роком, кількість проведених узагальнень судової практики збільшилась  на 60 %.

 

Суддями апеляційного суду висвітлено проблемні питання застосування норм матеріального і процесуального права при розгляді кримінальних, цивільних справ та справ про притягнення осіб до адміністративної відповідальності, із зазначенням допущених суддями місцевих судів помилок при розгляді конкретних справ. Узагальнення обговорені на зборах суддів та оперативних нарадах за участі суддів судових палат у кримінальних і цивільних справах, направлені для ознайомлення та вивчення суддями місцевих судів та оприлюднені для широкого кола читачів на веб-сайті апеляційного суду Кіровоградської області.

 

У 2013 р.  апеляційним судом Кіровоградської області активізовано та більш поглиблено роботу надання методичної допомоги судам першої інстанції відповідно до затвердженого 05.03.2013 р. головою апеляційного суду Кіровоградської області графіку надання методичної допомоги судам першої інстанції. Суддями апеляційного суду здійснено 33 виїзди у регіони до районних (міськрайонних) судів області, проведено відповідну роз’яснювальну роботу серед суддів місцевих судів з метою надання методичної та практичної допомоги для однакового застосування норм Конституції та законів України на практиці. У 2013 р. практична та методична допомога була надана усім судам першої інстанції Кіровоградської області. 

 

Також голова апеляційного суду наголосив на тому, що в 2013 році одним із пріоритетних напрямків було визначено роботу, направлену на забезпечення дотримання розумних строків розгляду справ. Неодноразово на зборах суддів, нарадах та навчальних семінарах увага суддів зверталась на неухильне дотримання статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, закріплено право кожної людини, проти якої висунуто кримінальне обвинувачення, на справедливий і відкритий його розгляд впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. Тривалий час критерії розумності строку провадження були визначені виключно прецедентною практикою Європейського суду з прав людини та похідною від неї вітчизняною судовою практикою.

 

В контексті своїх рішень Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що період розумного строку розпочинається з моменту «вручення індивіду компетентним органом офіційного повідомлення про обвинувачення його у вчиненні кримінального злочину» (судові рішення у справах «Дьюєр проти Бельгії», 1980 рік; «Єкле проти Німеччини», 1982 рік) і завершується остаточним вирішенням справи, включаючи апеляцію і касацію (рішення у справі «Девер проти Бельгії», 1980 року).

 

За результатами проведеного апеляційним судом Кіровоградської області аналізу судової практики убачається, що суддів апеляційного суду в основному дотримуються вимог процесуального закону щодо строків розгляду судових справ. Згідно даних судової статистики станом на 01 січня 2014 року в провадженні апеляційного суду понад 4 місяці перебувало усього 3 кримінальні справи, дві з яких зупинені по об’єктивним причинам, та 34 цивільні справи,  12 з яких зупинені провадження з передбачених ЦПК України підстав. 

 

Крім того, у 2013 році були проведені спільні координаційні наради із керівництвом територіального управління Державної судової адміністрації України, прокуратури,  Державної пенітенціарної служби України,  ГУ МВС України в областях з питань виконання заходів щодо дотримання місцевими судами права людини на розгляд справ упродовж розумного строку, щодо стану протидії злочинності в Кіровоградській області у 2013 році, а також заходи, спрямовані на підвищення ефективності боротьби зі злочинністю та її профілактики, та з інших питань.

 

Одним із важливих чинників, який сприяє скороченню строків розгляду судових справ, стало запровадження судових засідань в режимі відеоконференції. З початку повноцінного функціонування системи відеоконференцзв'язку, а саме з червня 2013 року і станом на кінець грудня 2013 року, судами Кіровоградської області проведено 2712 засідань в режимі відеоконференції. Значна частка таких судових засідань, а саме 651 проведено в апеляційному суді Кіровоградської області.

 

Проаналізувавши якість роботи апеляційного суду Кіровоградської області  протягом 2013 року,  голова апеляційного суду Кіровоградської області Володимир Мельник зауважив, що судді загалом правильно усвідомлюють і у своїй професійній діяльності реалізують поставлені перед ними завдання, забезпечують кожному, хто звернувся до суду, гарантований державою захист його прав, свобод та законних інтересів незалежним і безстороннім судом. У своєму виступі він також подякував за проведену роботу в напрямку узагальнення судової практики, а особливо відмітив роботу по узагальненню норм КПК України.  Дані статистики, що також оголошувались у звіті, показали, що якість і продуктивність значно покращились, зокрема, зростає рівень довіри громадян до рішень суддів апеляційного суду Кіровоградської області.

 

Заступник голови апеляційного суду Кіровоградської області Віктор Онуфрієв виступив зі звітом по підведенню підсумків роботи судової палати у кримінальних справах апеляційного суду у 2013 році. Він повідомив, що за даними судової статистики кількість  розглянутих у 2013 році кримінальних справ та матеріалів кримінального провадження становить 4662, що на 166,8 % більше у порівнянні з 2012 роком. За результатами перегляду кримінальних проваджень (справ) за апеляційними скаргами на рішення суддів першої інстанції, залишено вироки без змін відносно 610 осіб, скасовано відносно 364, змінено – 96 осіб. Найчастіше підставами для скасування вироків були: істотне порушення вимог  кримінально-процесуального закону; порушення права на захист; однобічність або неповнота дізнання, досудового чи судового слідства. Суддями колегії № 1к судової палати у кримінальних справах у 2013 році переглянуто 423 кримінальних проваджень за апеляційними скаргами на ухвали слідчих суддів. З них було скасовано 138 ухвал, що складає 33% від кількості оскаржених, залишено без змін 168 або 40%, 45 апеляційних скарг повернуто скаржникам. Також у звітному періоді суддями судової палати у кримінальних справах було розглянуто 492 справи про адміністративні правопорушення, що на 58 % більше ніж у 2012 році. 

 

Крім того, він також відмітив покращення показників розгляду кримінальних справ (кримінальних проваджень) суддями судової палати у кримінальних справах у порівнянні із 2012 роком. А також наголосив на тому, що протягом 2013 року суддями  продовжувалося активне вивчення новітніх положень Кримінального процесуального кодексу України, який набрав чинності 20 листопада 2012 року. Зокрема, створеною на підставі наказу голови апеляційного суду робочою  групою з вивчення, аналізу та узагальнення практики застосування норм КПК, підготовлено 29 узагальнень з актуальних питань застосування положень КПК.

 

Секретар судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Сергій Деревінський виступив зі звітом про діяльність судової палати у кримінальних справах. Зауважив, що у зв’язку з набранням чинності Кримінальним процесуальним кодексом України та з метою надання суддям методичної допомоги з питань його застосування у апеляційному суді було розроблено план заходів щодо їх реалізації, який успішно виконується. Зокрема, підготовлено відповідні  узагальнення судової практики щодо застосування положень КПК, які постійно доводяться до відома суддів апеляційного та місцевих судів; за участі Дніпропетровського відділення Національної школи суддів запроваджено проведення семінарів із суддями апеляційного суду та суддями місцевих судів для напрацювання єдиних підходів до застосування КПК. Також зазначив, що відповідно до даних аналізу здійснення правосуддя місцевими загальними судами Кіровоградської області за 2013 рік визначальною ознакою даного звітного періоду є тенденція до збільшення кількості справ і матеріалів кримінального судочинства, та зменшення кількості адміністративних справ та матеріалів і справ про адміністративні правопорушення. Спостерігається тенденція до зменшення кількості справ і матеріалів, що надійшли на розгляд до місцевих судів області у 2013 році у порівнянні з аналогічним звітним періодом 2012 року на 11, 59%.

 

Заступник голови апеляційного суду Кіровоградської області Микола Пищида виступив зі звітом по підведенню підсумків роботи судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області у 2013 році. Зокрема зауважив, що в цілому судова палата у цивільних справах спрацювала досить добре. Завдяки обговоренню, вивченню теорії і судової практики касаційною інстанцією скасовано менше рішень суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду порівняно із 2012 р. А також повідомив збори суддів про статистичні дані відносно діяльності судової палати у цивільних справах за 2013 рік. Так, у звітному періоді розглянуто 3015 цивільних справ, що на 9% більше ніж у 2012 році. Із переглянутих в апеляційному порядку цивільних справ скасовано 781 рішення та 548 ухвал, змінено 138 рішень та 2 ухвали, залишено без змін 1268 рішень та 288 ухвал. Наведені дані свідчать про те, що у 2013 році, порівняно з аналогічним періодом 2012 року, за результатами апеляційного перегляду судових рішень, ухвалених місцевими судами, кількість рішень, залишених без змін, збільшилася на 3,1 %, а кількість залишених без змін ухвал відповідно     на 5,7%. Найбільша кількість помилкових рішень судів першої інстанції у 2013 році, а саме 23,4% від загальної кількості скасованих та 22,5% від кількості змінених рішень,  була ухвалена у справах, що виникають із договорів позики, кредиту, банківського вкладу.

 

Секретар судової палати у цивільних справах Валентина Бубличенко  звітувала про  підведені підсумки діяльності судової палати у цивільних справах апеляційного суду у 2013 році. Звернула увагу позитивну тенденцію у покращенні якості розгляду та дотриманні строків розгляду справ суддями судової палати.

 

Керівник апарату апеляційного суду Тетяна Карауш виступила перед колегами зі звітом по підведенню підсумків роботи апарату апеляційного суду у 2013 році. Зокрема зазначила, що організація роботи в апеляційному суді в 2013 році забезпечувалась на належному рівні, загалом працівники апарату вірно розуміють та правильно реалізовують у своїй діяльності поставлені перед ними завдання, виконують роботу сумлінно та відповідально, намагаючись забезпечити максимальне звільнення суддів від дій, які безпосередньо не пов’язані із здійсненням правосуддя. Водночас необхідним є постійне вдосконалення, пошук нових форм роботи по організації роботи апарату суду, підвищення кваліфікації працівників апарату з метою покращення рівня організації діяльності суду.

 

Підводячи підсумки, голова апеляційного суду Володимир Мельник вніс на відкрите голосування пропозиції щодо вдосконалення роботи у 2014 році. По результатам голосування прийняті рішення про продовження роботи з аналізу причин скасування Вищим спеціалізованим судом України судових рішень апеляційного суду та вжиття заходів щодо усунення недоліків, підвищення оперативності і якості здійснення правосуддя, системне вивчення суддями правових висновків Верховного Суду України, проведення узагальнень судової практики, активізацію роботи по вивченню суддями та працівниками суду вимог «Інструкції з діловодства  у місцевих загальних судах, апеляційних судах областей, апеляційних судах міст Києва та Севастополя, апеляційному суді АР Крим та Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних і кримінальних справ», затвердженої наказом Державної судової адміністрації України 17.12.2013 року № 173.